سیاست اقتصادی واقع بینانه جو بایدن
سیاست اقتصادی واقع بینانه جو بایدن

سیاست اقتصادی واقع بینانه آمریکا و بایدن قانع کننده است؟

میان برنامه های اقتصادی رئیس جمهور منتخب از جمله سیاست اقتصادی واقع بینانه و ده درصد مالیات برای شرکت هایی که کار خود را به خارج از کشور منتقل می کنند نیز وجود دارد.

میان برنامه های اقتصادی رئیس جمهور منتخب از جمله سیاست اقتصادی واقع بینانه و ده درصد مالیات برای شرکت هایی که کار خود را به خارج از کشور منتقل می کنند نیز وجود دارد.

چهار سال پیش، دونالد ترامپ به کارگران آمریکایی قول خیالی داد: بازگشت کارگران خارجی به آمریکا.
حال آنکه برای نزدیک به 100 سال، گارگران کار ستون فقرات موفقیت اقتصادی ایالات متحده آمریکا بوده اند و در 20 سال گذشته آنها به کشورهایی مانند چین و مکزیک نقل مکان کرده اند.
صرف نظر از نتایج هیجان انگیز سوال در مورد تلاش برای احیای جنبش داخلی تولید، حمایت گرایی ترامپ و شعارهایی مانند “اول آمریکا” را طنین انداز کرد.
بنابراین تعجب آور نبود که رقیب دموکرات وی در کارزار انتخاباتی قول داد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، موقعیت صنعتی پیشرفته آمریکا را بازیابی کند و محصولات بیشتری در آمریکا تولید شود. جو بایدن اکنون که برنده شده است، باید به سیاست اقتصادی واقع بینانه و قول های خود عمل کند.

سیاست اقتصادی واقع بینانه جو بایدن
سیاست اقتصادی واقع بینانه جو بایدن

نوید فرصتهای شغلی و سیاست اقتصادی واقع بینانه

اگرچه مبارزه با اپیدمی کرونا از نظر بایدن در اولویت است، اما همانطور که در سخنرانی وی پس از پیروزی در انتخابات بیان شد، وی فعالیت “خرید آمریکایی چیست” را برای حمایت از تولیدات داخلی و ایجاد میلیون ها شغل جدید از جمله برای یک میلیون نفر در صنعت خودرو گسترش می دهد. اما بدون مبارزه موفقیت آمیز با ویروس کرونا، اقتصاد قابل اصلاح نیست.

در میان برنامه های اقتصادی رئیس جمهور منتخب از جمله سیاست اقتصادی واقع بینانه و ده درصد مالیات برای شرکت هایی که کار خود را به خارج از کشور منتقل می کنند نیز وجود دارد.
با این کار، روزنه هایی ایجاد می شود که شرکت های آمریکایی در سطح بین المللی از پرداخت مالیات بر سود خود در خارج از کشور اجتناب می کنند. پروژه هایی که تولید داخلی را تقویت می کنند، از معافیت مالیاتی 10 درصدی بهره مند می شوند.

مارک زندی، اقتصاددان موددی، آژانس رتبه بندی اعتباری، در مصاحبه ای با DW می گوید که این جنبه از “هویج و چوب” در طرح بایدن ممکن است در انتخاب شرکت های آمریکایی از محل قرارگیری تولید خود تأثیر بگذارد.
زندی اضافه می کند که تنها رفتن دموکرات ها به کاخ سفید کافی نیست. اگر “سنا تحت کنترل جمهوری خواهان باقی بماند، اجرای برنامه های خود برای بایدن دشوار خواهد بود. این برای پروژه: ساخت آمریکا نیز صدق می کند.”

سیاست اقتصادی واقع بینانه کاملاً قانع کننده نیست

سایر اقتصاددانان نسبت به وعده های اقتصادی بایدن در راستای وعده های داده شده توسط ترامپ تردید دارند، زیرا شرکت های بین المللی (بین قاره ای) که در سطح بین المللی فعالیت می کنند اغلب تولید خود را به خارج منتقل می کنند تا از بازارهای جدید مانند چین یا برزیل بهره بیشتری ببرند.
اد لاوترمن، اقتصاددان، می گوید: “بخش عمده ای از تولید ایالات متحده در سایر كشورها برای بازارها یا مناطقی است كه كارخانه ها در آن مستقر هستند.
وی  افزود: مقدار بسیار کمی از آن به ایالات متحده آمریكا برمی گردد.

بایدن اگرچه سناتور دلاور بود، اما در مورد خطرات کسری بودجه بیش از حد هشدار داده و اکنون در حال برنامه ریزی برای افزایش کسری بودجه فدرال است که در حال حاضر حدود 3.3 تریلیون دلار است. وی برنامه بسته 5/4 تریلیون دلاری را طی 10 سال آینده در نظر گرفته است.

وعده های بایدن برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، سهولت دسترسی به بیمه درمانی، اطمینان از مسکن ارزان و مراقبت از مبارزه با نابرابری اجتماعی و اجرای سیاست اقتصادی واقع بینانه حمایت قاطع در میان شهروندان مترقی آمریکایی را دریافت کرده است. طبق سایت تبلیغات وی، سرمایه گذاری در زیرساخت ها به سهولت اشتغال کامل کمک خواهد کرد. بیشترین هزینه دولت باید صرف آموزش و آموزش شود.

تغییر در سیاست مالیاتی و گرایش به سیاست اقتصادی واقع بینانه

بایدن همچنین برنامه هایی برای افزایش مالیات بزرگ درمورد حقوق بگیران بالا، برای جبران کسری تسهیلات مالیاتی طی چهار سال گذشته به میزان 1.5 تریلیون دلار و تأمین مالی دو سوم هزینه های برنامه ریزی شده دارد. توازن مجدد یک سوم باقیمانده را می توان با سیاست پولی فعلی بانک مرکزی انجام داد.

همچنین بخوانید:

تامین قطعات یدکی خودرو در سال 1400

واردات قطعات لباسشویی ال جی، سامسونگ و سایر مارک های معتبر

پویا محمدی
سلام پویا هستم در زمینه امورات گمرکی مربوط به واردات و صادرات کالا و ترخیص کالا فعالیت می‌کنم. سعی میکنم با مقالات جدید در زمینه تجارت به شما کمک کنم.