صنعت کاغذسازی
صنعت کاغذسازی

صنعت کاغذ و واحد های فعال در تولید کاغذ چیست؟

کاغذها اولین بار در چین در سال 105 بعد از میلاد توسط چینی ها،  تسای لون ، اختراع شد. و بعد اختراع صنعت کاغذ رشد چشمگیری داشت.

کاغذها اولین بار در چین در سال 105 بعد از میلاد توسط چینی ها،  تسای لون ، اختراع شد. و بعد اختراع صنعت کاغذ رشد چشمگیری داشت.

در قرون وسطی، کاغذ ها از الیاف پنبه و کتان رقیق ساخته می شدند ، اما امروزه کاغذها به عنوان ورقه های بسیار نازک از الیاف شناخته می شوند. که تا زمانی که هر نخ از این الیاف به تنهایی هم زده می شود، شناخته می شوند و کاغذهای برنج یا پاپیروس ساخته شده از گیاهان و گیاهان نیز اینگونه نیستند. به عنوان اوراق هرگز واقعی در نظر گرفته می شود. کاغذها اولین بار در چین در سال 105 بعد از میلاد توسط چینی ها،  تسای لون ، اختراع شد و کاغذهای ساخته شده توسط وی از نظر نازکی و روکش، از قالب های متخلخل از الیاف گیاهی فرسوده و اولین کاغذ قبل از قرن سوم ساخته شده بود. پس از میلاد با برچیدن درختان پارچه ای مانند توت ، شاهدانه و چمن چین ساخته شد. این اختراع باعث شد که صنعت کاغذ رشد چشمگیری را به خود مشاهده کند.

اولین کارخانه کاغذ سازی در اسپانیا تأسیس شد و از آنجا که کاغذها در آن زمان محبوب نبودند، امپراتور مقدس فردریک دوم رومانی با صدور فرمانی اعلام کرد هیچ سند رسمی نوشته شده روی کاغذ معتبر نیست.

مراحل ساخت کاغذ

صنعت کاغذسازی
صنعت کاغذسازی

کاغذ با استفاده از مواد اولیه درختان، که خمیر چوب نامیده می شود، تهیه می شود و برخی از انواع خمیر از الیاف گیاهی (سلولز) تشکیل شده است، با افزودن انواع مختلف مواد برای کنترل خواص فیزیکی و زیبایی کاغذها و قابلیت چاپ آنها، و مقالات با کیفیت کاغذ با کیفیت بالا است که می تواند با دست با استفاده پنبه، کتان یا کنف الیاف، که در آن روند انتخاب کیفیت از الیاف یک فرایند مهم در صنعت کاغذ است ساخته شده، و مقالات با وجود خوب صافی، انعطاف پذیری و کدورت را می توان به مقدار زیاد با استفاده از الیاف نی، بامبو و علف اسپارتو تهیه کرد. در مورد کاغذهای ساخته شده در حال حاضر، 90 درصد آنها از خمیر چوب درختان نرم مخروطی مانند صنوبر یا کاج ساخته شده است.

فرآیند تولید کاغذ با استفاده از دو مرحله انجام می شود:

 • مرحله پردازش مواد اولیه: شامل موارد زیر است:
  • تراشه های چوب بلند را به خمیر چوب تبدیل کنید.
  • شستشو، سفید کردن، تصفیه، ضرب و شتم، اندازه گیری و رنگ آمیزی الیاف مهم است که برگها را با استفاده از اکسیژن بجای سفید کردن با کلر سفید کنید ، زیرا کلر برای محیط زیست مضر است.
  • بهبود کیفیت پالپ با استفاده از دستگاهی به نام صافی مخروطی.
 • مرحله معرفی خمیر کاغذ در دستگاه کاغذ سازی: دستگاه کاغذ سازی چهار دانه ای نامیده می شود و کاغذ با استفاده از این دستگاه طی مراحل زیر ساخته می شود:
  • قرار دادن کاغذها در دستگاه برای ساخت کاغذ.
  • برای کاهش رطوبت برگها از دستگاه مکش استفاده کنید .
  • خشک کردن با استفاده از خشک کن درام، که کاغذها را از طریق زنجیره ای از طبل های فولادی ضد زنگ در دمای 93 درجه سانتیگراد عبور می دهد تا اطمینان حاصل شود که کاغذ فقط حدود 4-5 درصد رطوبت دارد.

مزایای بازیافت کاغذ

بازیافت کاغذ
بازیافت کاغذ

مهمترین مزایای بازیافت کاغذ در صنعت کاغذ سازی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حفظ منابع طبیعی .
 • ذخیره انرژی.
 • کاهش گلخانه ای انتشار گازهای .
 • فضای خالی را در محل دفن زباله برای سایر موادی که قابل بازیافت نیستند، نگه دارید.

برای بازیافت یک تن کاغذ می توان در 17 درخت صرفه جویی کرد و 26.498 گالن آب و 1.438 گالن نفت و 2.5 متر مکعب زباله و 4000 کیلو وات نیرو می تواند در خانه بازیابی کند. به مدت شش ماه و بازیافت یک تن کاغذ می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را تا یک متر معادل کربن (MTCE) کاهش دهد.

شایان ذکر است که بازیافت کاغذ برخلاف تصور رایج دارای محدودیت هایی است، یعنی تعداد دفعاتی وجود دارد که می توان همان کاغذ را برای حفظ محیط زیست بازیافت کرد، زیرا هر بار که کاغذ بازیافت می شود، کیفیت آن کاهش می یابد. الیاف کوتاه تر از قبل، ضعیف تر و شکننده تر از قبل می شوند، اما به طور کلی، کاغذ را می توان تا هفت بار قبل از دفع کامل بازیافت کرد و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد.

 

همچنین بخوانید:

چگونه یک تاجر موفق باشیم؟ و کسب کار قدرتمندی را بنا کنیم
تعریف کار و هدف آن در تجارت و اهمیت بالایی که دارد
واردات الوار و چوب از کشور های روسیه ،چین،ترکیه وسایر کشور ها

 

پویا محمدی
سلام پویا هستم در زمینه امورات گمرکی مربوط به واردات و صادرات کالا و ترخیص کالا فعالیت می‌کنم. سعی میکنم با مقالات جدید در زمینه تجارت به شما کمک کنم.