واردات باطری
واردات باطری

واردات باتری خودرو سبک و سنگین و انواع باطری ها

در زندگی مدرن امروز خیلی از وسایل یا برقی هستند یا شارژی، از وسایل خیلی ساده مثل کنترل تلویزیون گرفته تا اسباب بازی های کودکان و در ابعاد بزرگتر و پیچیده تر مثل خودروها.برای شارژ کردن این وسایل یا به طور مستقیم از برق استفاده می شود و یا باتری. باتری خودرو جزو قطعاتی است که لازمه هر  خودرویی می باشد.
از این رو تجار برای تامین نیاز بازار به واردات باتری خودرو و انواع باتری ها روی می آورند.واردات باطری

تعرفه واردات باتری خودرو و انواع آن

گمرک کل و تمامی گمرکات کشور برای هر کالا صادراتی و وارداتی نیاز به شرح کد کالا یا همان تعرفه گمرکی می باشد، اداره کل گمرکات کشور و اداره صمت برای هر تعرفه گمرکی درصد ماخذ و قوانین مرتبطی را وضع نموده اند.

تعرفه گمرکی برای ترخیص باتری از گمرک

  • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص انواع باتری در ردیف 8506 می باشد.
  • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قوه نیم قلمی دی اکسید منگنز در ردیف 85061020 می باشد.
  • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قوه های دکمه ای دی اکسید منگنز در ردیف 85061030 می باشد.
  • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قوه نیم قلمی اکسید جیوه در ردیف 85063020 می باشد .
  • کد تعرفه گمرکی برای ترخیص باتری فرسوده ذیل در ردیف 8548 میتوان یافت.

شرایط واردات باتری خودرو برای ترخیص از گمرک

باطری

از آنجایی که باتری جز وسایل برقی شامل می شود، و دارای مواد شیمیایی مانند جیوه، اکسید، منگنز، است . برای واردات باتری خودرو و سایر انواع آن نیاز برای تایید سازمان ملی استاندارد می باشد .

کالای باتری اگر مجوز تعیین ماهیت و سازمان ملی استاندارد را نداشته باشد واردات این کالا ممنوع بوده و نمیتوان آن را ترخیص کرد .

ضمنا برای ترخیص باتری خودرو و دیگر باتری ها علاوه بر تایید آزمایشگاه و سازمان ملی استاندارد نیاز به اخذ مجوز از اداره صمت (صنعت، معدن، تجارت) دارد .

واردات باتری به دو مدل قابل ترخیص می باشد ؛

  • با استفاده از شرکت های بازرگانی که بهترین روش برای واردات باتری خودرو است زیرا میتوان حجم زیادی از باتری را وارد کرد، زیرا سقف واردات در کارت های بازرگانی بالای 100 هزار یورو است.
  • با استفاده از سهمیه مسافری یا همان کارت های مرزنشنی در این روش اخذ مجوز کمی راحت تر بوده لیکن سقف واردات 15هزار یورو می باشد.

 

 

همچنین بخوانید:

تامین قطعات یدکی خودرو در سال 1400

ترخیص کالا چیست؟ و ترخیص کار به چه به چه کسانی می گویند؟

 

پویا محمدی
سلام پویا هستم در زمینه امورات گمرکی مربوط به واردات و صادرات کالا و ترخیص کالا فعالیت می‌کنم. سعی میکنم با مقالات جدید در زمینه تجارت به شما کمک کنم.